#SANTYKIAI

Atsako ekspertas heroja – Agnė Nazarenko. Ji yra projekto Esi vertas daugiau bendrakūrėja, psichologė, pedagogė bei jaunimo centro vadovė. Su Agne pasikalbėjome apie vieną bene svarbiausių mūsų gyvenime temų – santykius. Mergina turi nemažai patirties bendraujant su jaunuoliais šia tema, tad net neabejojame, kad jos įžvalgos bus naudingos kiekvienam jaunam žmogui!

Kas yra projektas „Esi vertas daugiau“ ir kokią veiklą vykdote?

Tai bendraminčių kuriamas projektas, kuris pokalbiuose apie lytiškumą laužo ne tik ledus, bet ir standartus – kalbėdami apie seksą ir santykius nemoralizuojame, bet atvirai dalinamės savo patirtimis, išgyvenimais, atsakymais, kuriuos radome. Susitinkame su moksleiviais mokyklose, organizuojame atviras paskaitas, diskusijas, savaitgalius, stovyklas, kuriame tinklalaidę „Gilyn“ ir turinį svetainėje www.esivertasdaugiau.lt.

Nemažai su jaunuoliais kalbate apie santykius, įsimylėjimą ir draugystę. Koks jų požiūris ir ką jūs šia jiems aktualia tema pasakojate?

Požiūriai be galo skirtingi, kaip ir patys jaunuoliai. Juk kiekvienas iš mūsų santykių temoje einame unikaliu keliu. Dalinamės savo istorijomis, leidžiame jiems atpažinti jose save ir, galbūt, rasti atsakymus. Pavyzdžiui, įspėjame, kad pirmą kartą apsikabinus atrodys, jog myli, o išsiskyrus labai skaudės, bet gyvenimas tuo išsiskyrimu nepasibaigs. Ir kad jei 17-os dar neturėjai vaikino ar niekada nesibučiavai – su tavimi viskas gerai ir niekur tu nevėluoji. Taip pat, kad masturbacija bei pornografijos žiūrėjimas gali turėti rimtų pasekmių – iškraipyti kito ir savęs matymą, sugriauti pagarbą ne tik kito, bet ir savęs atžvilgiu, o kartais – išaugti į priklausomybę, kuri trukdys kasdieniam gyvenimui.

Kitas santykių perspektyvoje svarbus klausimas yra lytiniai santykiai. Kaip sekasi su jaunais žmonėmis kalbėtis šia tema?

Iš asmeninių jaunuolių patirčių žinome, koks didžiulis spaudimas draugauti, bučiuotis, mylėtis ir gerai atrodyti yra jaučiamas mokykloje. Mes norime priminti jiems, kad nepaisant nieko, kiekvienas iš jų yra vertas meilės. Tokios, kuri yra kur kas daugiau nei šiandien taip dažnai aukštinamas fizinis potraukis. Kalbame, kad kiekvienas esame laisvi nustatyti savo ribas, kurias partneris privalo gerbti, dalinamės apie lytinių santykių prasmę, reikšmę bei kokios gali būti jų pasekmės. Taip pat kviečiame apmąstyti susilaikymo pliusus, pavyzdžiui, kad susilaikymas ugdo supratimą, kad meilė – tai ne vien lytiniai santykiai, atkreipiame dėmesį, kad lytiniai santykiai kai kada trukdo geriau pažinti partnerį, sulaužome mitą, kad egzistuoja lytinis nesuderinamumas ir t.t. Norėdami sužinoti daugiau praktinių patarimų, kaip draugauti pagarbiai, galite klausyti mūsų ketvirtos tinklalaidės dalies „Mylėtis ar nesimylėti?“.

O kaip kurti gerą santykį su savimi? Save priimti ir pamilti?

 Santykis su savimi yra pats svarbiausias santykis prieš einant į bet kokį kitą santykį. Tik save gerbiantis žmogus gebės nubrėžti ribas, pasakyti „ne“, išsilaisvinti iš toksiškų santykių. Man asmeniškai save pamilti ir priimti padėjo artimos draugės, įvardijusios konkrečias teigiamas mano savybes ir talentus, taip pat psichoterapija, dėkingumo praktikos, kelios minutės per dieną užduodant sau klausimą „kaip tu iš tiesų gyveni“ ir asmeninis ryšys su Dievu. Taip pat yra labai naudinga užsiimti veikla, kurioje jaučiamės gerai, kuri patinka ir kurioje galime tobulėti, puoselėti savo stipriąsias savybes.
 
Naudingos nuorodos: