#PREVENCIJA

Kalbiname organizacijos Jauna Banga – Young Wave turinio ir komunikacijos vadovą dr. Liną Tamošaitį. Pokalbio centre – psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problematika, prevencija ir rizikos mažinimas. Įdomaus ir informatyvaus skaitymo!

Kas yra "Jauna banga" ir kokią veiklą ji vykdo?

„Jauna banga“ yra savanoriška į jaunus žmones orientuota ne pelno siekianti organizacija, kurios pagrindinis tikslas – skleisti visuomenei objektyvią, mokslu grįstą informaciją, susijusią su psichoaktyviosiomis medžiagomis ir jų vartojimu. Vykdome įvairias veiklas: vedame mokymus, dalijamės edukacinio pobūdžio straipsniais ir naujienomis virtualioje erdvėje, kuriame pokalbių laidą „PrePartis“, vykdome narkotikų dekriminalizaciją palaikančią programą „Ištiesk ranką, ne antrankius“, kuriomis siekiame edukuoti apie psichoaktyviųjų medžiagų žalos mažinimą, riziką ir kovoti su jas vartojančių asmenų stigmatizacija visuomenėje. Taip pat suteikiame prieigą prie narkotinių medžiagų testavimo reagentų, dalijame saugaus vartojimo priemones, informacinę spaudą bei turinį.

Jūsų organizacija teikia unikalią paslaugą - narkotinių medžiagų testavimą. Kokią tai paslauga ir kuo ji svarbi?

Ši paslauga, užsienyje žinoma kaip „Drug checking“, yra ganėtinai sena praktika, datuojama jau nuo 1970 metų. Tačiau Lietuvoje teikiame ją pirmi. Testavimo principas paprastas – asmuo, norintis išsitirti savo medžiagą, paima nedidelį jos mėginį ir sumaišo su specialiais reagentais, kuriuos mes dalijame. Jeigu mėginyje aptinkama tam tikra medžiaga, reagentas nusidažo atitinkama spalva. Gautus rezultatus aptariame kartu, jų dėka asmuo nusprendžia, ar ketina toliau vartoti. Tokia praktika yra svarbi, nes šiais laikais priemaišos bei narkotikų pakaitalai (katinonai, fentanilis) yra dažnai aptinkami. Taip pat egzistuoja mokslininkams išvis nežinomos medžiagos, kurių vartojimo pasekmės gali būti nuo prastos medžiagos poveikio patirties iki rimtų sveikatos sutrikimų arba net mirties. Svarbu pabrėžti tai, kad mūsų testai negali parodyti visų priemaišų ar pakaitalų – jų yra šimtai, tačiau daugeliu atvejų atskleidžia, ar mėginyje dominuoja medžiaga, kurios buvo tikėtasi.
 

Remianis "World Drug Report" duomenimis per dešimtmetį išaugo psichoaktyvias medžiagas vartojančių asmenų skaičius net 20 proc., o sintetinių medžiagų prieinamumas ir populiarumas - tik didėja. Kokiomis priemonėmis reiktų stiprinti narkotinių medžiagų vartojimo prevenciją ir užtikrinti ža;los mažinimą?

Mūsų organizacija pripažįsta, kad prevencija yra geriausia žalos mažinimo forma, tačiau, ką daryti tiems, kurie jau pasirinko vartoti?Iš tiesų, noras svaigintis yra sunkiai išvengiamas kultūrinis fenomenas, kadangi mūsų smegenys užprogramuotos ieškoti naujų patirčių ir pojūčių. Todėl būtina pasirūpinti tokių žmonių saugumu. Žalos mažinimo strategijos pagrįstos padedant vartojantiems asmenims išvengti blogiausių ir skausmingiausių neapdairaus vartojimo pasekmių. Geras pavyzdys – perspėjimai nevairuoti išgėrus. Kuo daugiau informacijos apie įvairių medžiagų rizikas pasklis viešojoje erdvėje, tuo labiau mažės neatsakingų, neapgalvotų sprendimų skaičius, o asmenys, turintys problemų, žinos, kur ir kaip ieškoti pagalbos. Iš tiesų, jeigu norime padėti žmogui nedaryti pavojingų sprendimų, galime tik teikti jam paramą ir psichologinę pagalbą, o ne pamokslauti ir bausti.
 

Kaip galima prisidėti prie Jūsų organizacijos vykdomos veiklos?

Prie mūsų veiklos galima prisidėti įvairiai. Viena pagrindinių problemų yra ta, kad žmonės, kuriems aktuali informacija apie narkotinių medžiagų vartojimo žalos mažinimą, nežino, kur jos gauti. Todėl kiekvienas iš jūsų galite prisidėti prie informacijos sklaidos bei pasidomėti žalos mažinimo principais, kad galėtumėte padėti žmonėms, pirmiausia, savo socialiniame rate. Taip pat greitu metu startuoja naujas projektas kartu su Naktinis Vilniaus Avilys „Saugi erdvė”, kur padėsime vartojantiems žmonėms, teiksime konsultacijas ir psichologinę pagalbą. Šiai erdvei ieškome savanorių, todėl jei „Saugios erdvės“ idėja jums yra artima ir norite prie jos prisijungti, kviečiame užpildyti registracijos formą: Registracija