#MOKSLAS

Kalbiname Vilniaus universitetas / Vilnius University karjeros konsultantę, psichologę, mokymų trenerę ir koučingo specialistę Rusnę Kuliešiūtę, kuri dalijasi įžvalgomis apie sėkmingą mokymosi procesą!

Moksleiviams ir studentams prasideda nauji mokslo metai. Kokius patarimus turėtumėte, siekiantiem sėkmingo ir efektyvaus mokumosi?

1. Pirmiausia, jei įmanoma, atskirti mokymosi ir laisvalaikio erdves. Tai ypatingai svarbu, turint omenyje karantino laikotarpį. Zonų atskyrimas padeda lengviau įsijausti į mokymąsi ir taip mažiau blaškytis.
2. Antra, pastovus mokymasis. Nepalikus spragų daug paprasčiau išmokti naują informaciją. Smegenys mėgsta pastovumą, prie jo lengvai pripranta ir atradus savo mokymosi rutiną greičiau bei efektyviau perprantame medžiagą. Patartina mokytis 30 min. sesijomis, o tarpuose daryti pertraukas.
3. Trečia, mokymąsi pasidaryti malonų. Turint konkrečią temą kartais juk galima skaityti ir kitas knygas, ne vien iš literatūros sąrašo, galima spręsti užduotis, kurios priverčia naudoti informaciją „kitu kampu“.

Nemaža dalis moksleivių ir studentų prisipažįsta mokydamiesi susiduriantys ir su nesėkmėmis. Kaip į jas reaguoti ir suvaldyti streso lygį?

Streso išvengti, ko gero ir nereikėtų, tačiau sumažinti – tikrai galima. Jei nesėkmė jau įvyko, svarbu duoti sau laiko su ja susitaikyti. Tada, nors ir nemalonu, sugrįžti prie prasčiau suprastos medžiagos ir į ją iš naujo įsigilinti. Tik taip nepaliksi spragų ir žinosi, kad padarei viską, ką galėjai, kad tau toliau sektųsi mokytis. Ruošiantis atsiskaitymams, svarbiausia pradėti kuo anksčiau ir mokytis pastoviai. Per atsiskaitymus pati visada naudoju vieną triuką. Puikiai pažįstu savo streso reakcijas, dažniausiai man stipriai muša širdis. Kai tai pajuntu, pasakau sau mintyse „a, mano kūnas dabar jaučia stresą. Suprantu, juk mane vertins, tad jei reaguočiau kitaip, būtų net šiek tiek keista“. Leidus sau pajausti stresą, organizmas savaime šiek tiek atsipalaiduoja ir atsiskaityme tampa lengviau.

Kur rekomenduotumėte kreiptis tiems, kurie nori sužinoti daugiau ir gauti reikiamos pagalbos dėl mokymosi proceso?

Turint mokymosi bei kitų problemų, dauguma Vilniaus universiteto studentų kreipiasi į mus – karjeros konsultantus. Konsultacijos mūsų studentams, alumnams ir būsimiems studentams yra nemokamos. Jei problemos yra rimtos, visada nukreipiame pas patikimus psichologus. Tikiu, kad ir kituose universitetuose remiamasi panašia praktika. Mokyklose taip pat dirba psichologai. Jei nedrąsu, iš pradžių galima pasišnekėti su mokytoju, kuriuo moksleivis pasitiki. Svarbiausia – ieškoti pagalbos, nes tik tada yra galimybė atrasti sprendimų, kurie padėtų įveikti sudėtingą situaciją.

Jeigu žmonės patys iš savęs jaučia, kad įvairovė yra didesnė ir netelpa į heteronormatyvumo rėmus, tai kodėl jis išlieka toks įtakingas?

Heteronormatyvus mąstymas laikosi ir vis dar atkartojamas institucijose, santvarkoje, tarpasmeniniuose santykiuose bei mokantis, dirbant. Nemaža dalis heteroseksualių asmenų mano, kad reprezentuoja natūralias, teisėtas, pageidautinas ir dažnai vieninteles galimas alternatyvas būti žmogumi, bendruomenių nariu. Dėl to, kad heteronormatyvumas susijęs su mūsų kasdienybe, šios sampratos apie lytį ir seksualumą suvokiamos kaip natūralios ir yra įtakingos.

Na ir galiausiai, ko palinkėtume naujus mokslo metus pradedantiems moksleiviams ir studenstams?

Nuoširdžiai linkiu pasimėgauti mokslo metais, juk mokykla ar universitetas – ne vien mokslai. Tai ir renginiai, išvykos, draugystės, savanorystė bei daug kitų patirčių!