#FINANSAI

Kalbiname Swedbank Lietuvoje Finansų instituto ekspertė Justina Bagdanavičiūtė. Su Justina pasikalbėjome apie finansus, jų valdymą ir finansinį intelektą, kuris, kaip teigia ekspertė, svarbus kiekvienam iš mūsų visą gyvenimą.

Sąvoką "intelektas" esame girdėję ne vieną kartą, vis dažniau kalbama ir apie emocinį ar dirbtinį intelektą. Tačiau kas yra finansinis?

Finansinis intelektas – tai intelekto rūšis, kuri apima finansines žinias, įgūdžius bei nuostatas, kuriomis vadovaujantis valdomi asmeniniai finansai.

Kokią reikšmę finansinis intelektas turi jaunam žmogui?

Finansinis intelektas svarbus visiems žmonėms, nepriklausomai nuo amžiaus grupės, nes su pinigais daugiau ar mažiau mes susiduriame visą savo gyvenimą. Tačiau kuo anksčiau pradedama domėtis šia tema bei kaupti žinias, bandoma jas pritaikyti praktikoje, tuo lengviau, aiškiau ir paprasčiau valdyti savo finansus ateityje.

Kaip galime ugdyti savo finansinį intelektą?

Na pirmiausia rekomenduojama stiprinti savo finansinių žinių bagažą: knygos, straipsniai, tinklalaidės, pokalbiai su kitais žmonėmis – tereikia išsirinkti, kokia forma Jums priimtiniausia. Įgijus daugiau teorinių žinių, rekomenduojama jas bandyti pritaikyti praktikoje: išbandyti biudžeto vedimą, žymėtis visas savo gaunamas pajamas bei išlaidas, nusistatyti tam tikras sumas visoms kategorijoms ir bandyti laikytis to plano. Sugalvoti konkretų taupymo tikslą ir bandyti reguliariai atsidėti pinigų, taupyti. Pradėti investuoti nuo nedidelių sumų, planuoti kaip ir iš kokių pinigų reikės gyventi pensijos metu. Tikėtina, kad iš pirmo karto viskas nesigaus taip puikiai ar sklandžiai, kaip rašoma teorijoje, tačiau iš klaidų mes taip pat pasimokome, tad nevertėtų nuleisti rankų, o tiesiog išanalizavus savo klaidas, pabandyti jas ištaisyti ir siekti geresnio rezultato. Tvarus finansų valdymas – tai ne per vieną dieną išmokstama pamoka, tai visą gyvenimą trunkantis procesas.

Kur rekomenduotumėte kreiptis norintiems sužinoti daugiau bei išmokti lavinti šį intelektą?

Internete tikrai gausu informacijos apie tvarų finansų valdymą, tačiau siūlyčiau į ją pažiūrėti kritiškai ir atsirinkti tik tokią informaciją, kuri yra patikima, pateikiama kompetentingų profesionalų. Asmeniškai aš, visuomet rekomenduoju apsilankyti finansų labaratoriją, kur gausu informacijos įvairiais formatais, nuo žaidimų iki video pamokų, straipsnių. O šių metų Rugsėjo 1-ąją pristatėme visiškai naują finansinio raštingumo knygą paaugliams ir ne tik, kurioje daugybė patarimų apie biudžeto vedimą, taupymą, investavimą, karjeros planavimą ar net verslumą! Kviečiu paskaityti nemokamai internete: Pradėk dabar: finansinis gidas paaugliams